Ana sayfa Güncel Ceylanpınar-Mardin Kanalı, Kaderine Terk Edildi

Ceylanpınar-Mardin Kanalı, Kaderine Terk Edildi

72
0

221 kilometre uzunluğunda olan sulama kanalında 1 çocuğun boğularak hayatını kaybetmesi üzerine, gerekli tedbirler olmadığı gerekçesiyle Ceylanpınar-Mardin sulama kanalına su verilmemesi tepkilere neden olmaya başladı. Proje tamamlandığında kanalın kullanılarak 1 milyon 137 bin 700 dekar alanın sulanacağı ve 427 bin kişiye istihdam sağlanacağı vaad edilmişti.

ÇİFTÇİ VE TİGEM MAĞDUR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen, tamamlandığında bölgede toplam 2 milyon 137 bin 700 dekar zirai araziyi suya kavuşturacak olan Ceylanpınar-Mardin ana kanalına su verilmemesi çiftçileri ve özellikle Türkiye’nin en büyük Tarım İşletmesi ve Türkiye’nin tahıl ambarı konumundaki 1 milyon 700 bin dekar araziye sahip Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nü mağdur etmeye devam ediyor.

DSİ GENEL MÜDÜRÜ: KANAL TAMAMLANDI

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın yaptığı açıklamada, Atatürk Barajı’ndan alınan suyu Şanlıurfa’dan Mardin’e taşıyan 221 kilometrelik Mardin-Ceylanpınar ana kanalının tamamlandığını söyledi.  Aydın, verimli toprakların suyla buluşmasının önemini vurgulayarak “Yaklaşık 1 milyon 150 bin dekarı sulayacak proje, ekonomiye yılda 747 milyon lira katkı sunacak” bilgisini verdi.

“ÇİFTÇİNİN HAYALİ GERÇEK OLACAK”

Sulu tarım yapılmayan arazilerde verimin çok düşük olduğunu dile getiren Ceylanpınarlı bazı çiftçiler, bazı üreticilerin kendi imkânlarıyla açtığı kuyulardan elektrik enerjisiyle çıkardığı suyla ürünlerini suladığını belirttiler. Çiftçiler, bu amaçla kullanılan elektrik enerjisinin maliyetinin yüksek olduğuna işaret ederek “Proje gerçekleşirse bu maliyetten kurtulacağız. Bu proje sayesinde Ceylanpınar’da çiftçinin hayali gerçek olur” diye konuştular.

HABER: BİLAL TEPEDELEN

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here