Ana sayfa Yerel Ceylanpınar’da 35 Yıldır İnsanları Manileriyle Sahura Uyandırıyor

Ceylanpınar’da 35 Yıldır İnsanları Manileriyle Sahura Uyandırıyor

95
0

Osmanlı tarihinden bu yana Türk kültüründe Ramazan aylarında ayrı bir öneme sahip olan davulla sahura kalkma geleneği Ceylanpınar’da halen devam ediyor.

Osmanlı tarihinden bu yana Türk kültüründe Ramazan aylarında ayrı bir öneme sahip olan davulla sahura kalkma geleneği sürüyor. Ramazan ayında Ceylanpınar’da da davulcular manileriyle vatandaşları sahura kaldırıyor.

HER MAHALLEDE FARKLI MANİLER

Davul sesi ile vatandaşları sahura kaldıran davulcular, yüzyıllardır süren geleneği devam ettiriyor. Ramazan ayı boyunca davul çalarak vatandaşları sahura kaldıran davulcular, aile bütçesine de katkı sağlıyor. Davulcular, her mahallede farklı manilerle vatandaşları sahura kaldırıyor. Ceylanpınar ilçesinde vatandaşları sokak sokak gezerek davul ve manileriyle sahura uyandıran davulcu Mehmet Emin Karadağ, Ceylanpınar’da 35 yıldan bu yana bu işi yaptığını söyledi. Ramazan’ın 11 ayın sultanı olduğunu ifade eden Karadağ, “Biz de Ramazan’da göreve çıkıyoruz. Sokak sokak gezerek, davul sesi eşliğinde seslendirdiğimiz manilerle Ceylanpınar halkını sahura uyandırıyoruz. Mahalle halkı bizden çok memnun. Biz bu işi profesyonel olarak yapıyoruz. İlçe halkından çok olumlu tepkiler alıyoruz. Ramazan davulculuğu Osmanlı döneminden gelen bir gelenek. Biz de çocukluk yaşlarında elimize aldık davulu. 35 yıldır bu görevi yapıyoruz” dedi.

BAHŞİŞLERLE EVLERİNİN İHTİYAÇLARINI KARŞILIYORLAR

Mahalle sakinlerinden talep geldiğini aktaran Karadağ “Mahalle sakinlerinden mani istekleri de alıyoruz. Bazıları farklı maniler istiyor. Tabi olmaz demiyoruz. İstekleri de yerine getiriyoruz” ifadelerini kullandı. Karadağ, Ramazan boyunca insanları uyandırdıkları içinde bahşişlerle evlerinin ihtiyaçlarını karşıladıklarını sözlerine ekledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here